Yatak Odası Tasarımı

yatak odası tasarımı,yatak odası imalatı

yatak odası tasarımı,yatak odası imalatı

İlk olarak yatak odası yerleşiminde göze hoş hitapta bulunan, odayı ve sizi daraltmayacak ve rahat uyumanızı sağlayacak mobilyalar, renkler ve yerleşimler tercih edilmelidir.

Rahat uyku uyuyabilmek içinde, yatak odanızın perdelerinin ışık geçirmeyen perdeler olmasına ve dışarıdaki seslerin odanıza girip sizi rahatsız etmesini engelleyecek ses yalıtımı olmasına özen gösterilmelidir. Rahat uyku uyumanızı sağladıktan sonra odanın dekorasyonu, yerleşimi kısmına geçebiliriz. Unutmayın her şeyde ilk ölçünüz rahatınız olmalıdır. Nasıl rahat edecekseniz yatak odanızı o şekilde dekore etmelisiniz.

Yatak odanızı dekore etmeden önce, odanın büyüklüğü göz önüne alınmalıdır. Küçük bir yatak odanız var ise odanızı geniş göstermek için açık renk duvar rengi tercih edilmelidir. Gardırop kapaklarının üzerinde ayna olması da odanızı geniş gösterecektir. Odanın yeterince aydınlık olması da yatak odasını geniş gösterecek bir diğer etkendir. Yatak odasında gerektiğinde loş, gerektiğinde de aydınlık bir ortam sağlamak için ayarlanabilir aydınlatmalar tercih edilmelidir. Bunun yanında yatak odasında yer tasarrufu için bazalı bir yatak alarak bazanın içi yada normalden daha yüksekte yatak kullanılarak yatağın altı değerlendirilebilir. Yine oda da yer tasarrufu için kapı girişinin üstüne bir dolap yapılabilir. Küçük oda da gelinlik tarzı perdeler yerine stor perde kullanarak, perdelerin toplandığı alandaki yere de bir dolap yapılabilir. Böylece eşyalarınızı koyacak daha fazla alan kazanmış olursunuz.Geniş odalarda yeterince alan olduğu için pek sorun yoktur ama dikkat edilmez ise geniş oda kullanışsız bir hal alabilir.

 

 1. Yatak odası dekorasyonunda en önemli nokta fazla eşya kullanmaktan kaçınmaktır. İhtiyacınız kadar eşya yeterli olacaktır.
 2. Ben sakinleşmek, dinlenmek istiyorum diyenler, mümkün olduğu kadar sade bir dekorasyon çalışması yapmalıdırlar.
 3. Yatak odası dekorasyonu için renk seçerken dinlendirici ve sakinleştirici etkileri olan mavi ve tonları ile yeşil ve tonlarını tercih etmek iyi bir seçim olacaktır.
 4. Odanıza biraz renklendirmek isterseniz, tek duvarı 3 boyutlu paneller ile renklendirip, farklı bir görünüm kazandırabilirsiniz.
 5. Yatak odası dekorasyonunda renk uyumunu halı, perde, nevresim takımı, yatak örtüsü ve aksesuarları birbirlerini tamamlayıcı renklerde kullanarak sağlayabilirsiniz.
 6. Küçük bir yatak odanız varsa ayna kullanmanız gerektiği konusunda bir çok kişinin bilgisi olduğunu düşünüyoruz.
 7. Ayna kullanmaya ek olarak, odanıza derinlik kazandırmak için gergi tavan uygulaması yaptırabilirsiniz.
 8. Küçük yatak odalarında sürgü kapaklı dolaplar tercih etmek daha işlevsel olacaktır.
 9. Sabahları güneş ışığından rahatsız olmamak için koyu renk perdeleri tercih etmelisiniz.
 10. Aydınlatma seçiminde ise ana aydınlatmaya ek abajur ve lambaderleri mutlaka kullanmalısınız. Baş ucunuzdaki komodinlerin üzerinde abajurlar için yer yoksa abajurları baş ucunuzdaki duvara monte edebilirsiniz.
 11. Yatak odası dekorasyonu sadece gözünüze değil ruhunuza da hitap etmelidir. Bu nedenle su duvarları yaptırmak sağlınıza iyi gelecektir.
 12. İyi bir uyku uyuyabilmek için belinize, sırtınıza en iyi gelecek yatağı almalısınız. Ayrıca odanın havalandırılması da iyi bir uyku için çok önemlidir.
 13. Yatak odası dekorasyonu için söylediklerimize dikkat etmeniz halinde şık ve rahat bir yatak odası dekore etmeniz kaçınılmaz olacaktır. Şimdi yatak odası dekorasyonu için hazırladığımız galerideki örneklere bakarak daha fazla fikir edinebilirsiniz.

yatak odası tasarımı,yatak odası imalatı yatak odası tasarımı,yatak odası imalatı