Mutfak Tasarımı

Mutfak dekorasyonu özellikle bayanlar için son derece önemlidir. Vaktinizin bir çoğunu mutfakta geçirdiğinizi düşünürseniz ne kadar önemli olduğunu daha rahat kavrayabilirsiniz. Üstelik mutfak önemlidir yemeğini mutfakta yiyen ailelerin beraberce yemek yedikleri tek yer ve özel bir zaman dilimidir. Orada rahat hareket edebiliyor olmanız, kurulan düzen ve mutfak düzeninin ihtiyaçlara cevap verebiliyor olması dekorasyonun ne kadar başarılı olduğunu da gösterir. Mutfak dekorasyonu sadece görsellik değildir, kullanışlılıktır da aynı zamanda. Mutfağınızda canlı ve pastel renkler tercih etmeniz daha eğlenceli, daha enerjik bir ortam olmasını sağlayacak, hoşça vakit geçirmeniz uygun ortam oluşturulmuş olacaktır. Diğer yandan mutfağınızda kullancağınız aksesuarlar göze hitap etmesini sağlarken, mutfak dolaplarının kullanışlılığı zaman kazanmanızı sağlayacaktır.

mutfak4

AÇIK MUTFAK 

Açık mutfak yaşam mekanı olarak en çok kullanılan salonla mutfağın arasında bir ayırma duvar olmadan entegre edilerek hayat standardı sunan mutfak şeklidir. Açık mutfak şekli Türk kültürüne göre avantaj ve dezavantajları olan bir mutfak şeklidir. Son dönemler de en çok tercih edilen açık mutfak tipi yapı olarak da artık bu kullanım şeklini toplumca kabul edilir hale getirmiştir. bizim yaşam şeklimizde yemek yapmak çok önemli bir yere sahip olduğu için 2 kişilik ailelerde sorun olmasa da çok bireye sahip evler de açık mutfak sorun oluşturabilir. bu yüzden dekorasyon açısından güzel görünse de yaşam şeklinize uygun değilse tercih etmenizi önermiyoruz.

mutfak_acik

MUTFAK AYDINLATMASI 

Günün büyük bir bölümünü mutfakta geçirenler için mutfak aydınlatması çok önemlidir. Hem gözlerin yorulmaması için hem de daha rahat hareket edebilmek için ışıklandırmayı doğru ayarlamak gerekir. Eğer mutfağa girdiğinizde dolapların altında gölgelenmeler varsa öncelikle tezgahınızın üzerinde ki o derinliği 30, 35 cm olan dolapların altına birer ışıklandırma koyalım. genel aydınlatmada ise daha geniş alana ışık sağlaması için florosanlarla aydınlatma sağlayabilirsiniz. Genellikle mutfağınızda soğuk ışık dediğimiz flolosanlı aydınlatmaları tercih etmenizi öneririz. Böylece hazırladığınız yemeği ve ürünü daha net bir şekilde görebilirsiniz. Yada halojenli sıcak ışınlar ile enerji tasarrufu sağlayan sarı ışıklardan biraz fazla olmak şartıyla kullanabilirsiniz. Sonuç olarak dolaplarınız, tezgahınız ve yemek yiyeceğiniz masanın iyi bir şekilde aydınlatılması gerekmektedir.

YENİ EVİNİZE TAŞINIRKEN MUTFAK İÇİN İPUÇLARI 

Yeni bir eve taşınmak çok külfetli ve zahmetli bir iştir. Bazı küçük detaylar çok büyük sorunlara yol açabilir. Öncelikle mutfağınızla ilgili bir takım sorularla karşılaşacaksınız. Örneğin buzdolabınız mutfakta ayrılan yere girebiliyor mu? fırın acaba gerçekten oraya girebilir mi? Başka modellerle farklılık gösterir mi? Çünkü her farklı model birbiriyle örtüşmeyen ebatlara sahip olabiliyor. Ocağın geldiği yerde davlumbaz var mı? yada üzerine davlumbaz eklenebilecek özellikte mi? tezgahınız acaba kullanışlı mı? Giderleriniz temiz mi? Bulaşık makinesinin giderini verebilecek özellikte bir mutfağınız var mı? Elektrik tesisatı kullanacağınız tüm mutfak aletlerini kaldırabilecek güçte mi? Ev hanımlarını düşünürsek zamanın büyük bir bölümü mutfakta geçirdikleri için bu ve bunlar gibi soruların yeni evinize taşınmadan önce halletmeniz gerekecektir.

MUTFAK DEKORASYONUNDA YAPILAN HATALAR 

Mutfağımızda hep doğruları yaparken bazen de yanlışlar yapabiliriz. Örneğin estetiğe önem verirken bir anda parlak bir dolap kabağı seçip parmak izlerinin kalmasına yol açabiliyoruz. Bu yüzden mat dolap kapakları tercih etmeliyiz. Bir diğeri de elektrik tesisatının çok önemli yere sahip olduğunu unutmayalım. Sadece mutfağa bağlı tüm priz, anahtar ve aydınlatmaları tek bir sigortaya bağlayıp, kendi içerisinde de ayrı ayrı bağlamalıyız. Bir diğer büyük yanlış ise ocağınızın hemen yanına buzdolabınızı yerleştirmek olacaktır. Buzdolabınızın sıcaktan etkilenmemesi için ocak ve fırın gibi aletlerden uzak ayrıca hem sağı hem de solu boş kalmasını sağlamalısınız. Mutfakta televizyon izlemek şüphesiz çok güzel bir aktivitedir. Fakat uygun yükseklikte olmazsa hem yemek yemek hem de televizyon izlemek zor olacaktır. Bu yüzden televizyonu oturma mesafesinden 120cm yükseklikte monte etmek uygun olacaktır.

ADA TİPİ MUTFAK 

Ada mutfak, mutfak modüllerinin ortada kullanıldığı bir mutfak yerleşim şeklidir. Dört tarafı açık olabilir yada yarım ada şeklinde 3 tarafı açık olarak yerleşim yapılabilir. Ada mutfak biraz daha büyük mutfak alanına sahip dekorasyonlarda tercih edilir. Kullanım olarak çok rahattır. Masa olarak, yemek alanı olarak, çalışma alanı olarak yada pişirme alanı olarak kullanabilirsiniz. Ada mutfağı tercih etmek alışıla gelmiş mutfak tiplerinden farklı olduğu için diğer mutfak tiplerine nazaran değişik bir proje olup, hareketli bir mutfak alanı sağlamış olur. Ada mutfakta eğer pişirme grubunu ada da kullanacaksak mutlaka ankastre, ada tipi davlunbaz tiplerini tercih etmeliyiz. Klasik evlerimizde kullanılan fırınlar ve ocaklar ada tipi mutfaklarda kullanılmaz.

MUTFAK-2 MUTFAK-3

BEYAZ EŞYA YERLEŞİMİ

Kişisel alışkanlıklar ile bu yerleşimler değişebilse de genellikle evyenin hemen sağında yada solunda bulaşık makinesi yer alır. rahat bir ulaşım alanının oluşması için pişirme grubu dediğimiz fırın ve ocak evye ye ne çok yakın ne de çok uzak olmalı. Bir yiyecek hazırlanacağı zaman yıkama, pişirme ve saklama devrelerinden geçeceğinden dolayı aynı kural buzdolabı içinde geçerlidir. Buzdolabının ocak yada fırından çıkacak ısıdan yada buhardan etkilenmemesi için mümkünse buzdolabı ile ocak yada fırının aynı tarafta olmaması gerekmektedir.

 

Mutfak bir ev hanımı için şüphesiz en çok zaman geçirdiği oda olmuştur.bu yüzden oldukça işlevsel ve iç açıcı özellikte olması gerekir. Öncelikle mutfağımızı aldığımız yerden malzemeyle ilgili doğru bilgi almalıyız, malzemenin özelliklerinin çok iyi öğrenmeliyiz. Genellikle insanlar projesini yada tanıtım amaçlı tasarlanan şeklini gördüğü ürünü kendi mutfağına uyarlanınca farklı olduğu, istediği gibi olmadığı kanısına varabiliyor. bu yüzden mutfağın şekline, ölçüsüne göre değişen projele müşteri tarafından çok iyi bir şekilde analiz edilmeli. Mutfağın küçük olması çeşitli modüllerin kullanılmasına imkan vermemesine karşın bir çekmece, evye, eğer köşe dönecekse bir köşe modülü gibi genel ihtiyaçlara cevap verebilecek modüller mutlaka olmalı.

mutfak MUTFAK-1   

 

İDEAL VE KULLANIŞLI MUTFAK

Zamanın büyük bölümünü mutfakta geçirenler bu zamanın keyfe dönüşebilmesi için özellikle büyük ve konforlu alanları tercih ediyor. Dar, kullanışsız bir düzene sahip küçük mutfaklar ise, çoğu zaman beklentileri karşılayamayabiliyor. Mutfakta alan küçüldükçe, mutfak işleri kadınlar için zorlaştırıcı bir hal alıyor. Ancak küçük metrekareli bir mutfağı da doğru yerleşim planı uygulayarak ve uygun ürün seçimi yaparak sempatik, kullanışlı, konforlu ve fonksiyonel bir mutfak haline getirmek mümkün oluyor. Kullanışlı ve rahat bir mutfağa sahip olmak için öncelikle bilinçli bir analiz, karar ve planlama süreci gerekiyor. Küçük mutfaklarda üç temel konuya dikkat etmek gerekiyor. Depolama, aydınlatma ve küçük ölçekli cihazlar. Kullanım öncelik sıranızı belirleyin.

Mutfaklarda doğru bir tasarım doğru bir yerleştirme ve organizasyon yapmak sadece mutfağın görünümünü değil kullanıcının sağlığını da etkiliyor. Kimse karanlık, dağınık ve kullanışsız bir yerde aşçılığını yeterince gösteremez. Sağlıklı, zevkli, lezzetli yemekler pişirmek ve yemek için ilk adım mutfağınızı doğru tasarlamak ve bu mutfaktan keyif almak

DEPOLAMA ÜNİTELERİ
Mutfakta depolama üniteleri büyük önem taşır. Bunun için tavana kadar yükselen tezgâh üstü dolaplardan edinmenizde fayda var. Eğer mutfağınız uygunsa işlevsel ve opsiyonel boy dolapları da kullanabilirsiniz. Mutfağa dekoratif objelerle renk katmak istiyorsanız bazı duvarlara açık dekoratif raflar monte edebilirsiniz. Büyük bir mutfağınız varsa yemek masasının üzerine modern hatlı sallantılı bir avize asabilirsiniz. Ancak mutfağınız dar ise tavana monte edilen dekoratif karpuz avizelerden edinmenizde fayda var.

DOLAP İÇİ SİSTEMLER
Kırmızı ve turuncu gibi canlı renkleri mutfakta kullanırken dikkatli olmakta fayda var. Çünkü bu renklerin yeme isteğini artırıcı özellikleri var. Uzakdoğu felsefesi olan Feng Shui, bu rengin dikkatli kullanılmasını öneriyor. Mutfağın ateş enerjisi bakımından zengin bir mekân olduğunu savunan Feng Shui; ocak ve fırının üstünde kırmızı rengin kullanılmasını tavsiye ediyor. Mutfakta zaman geçirmeyi sevmiyorsanız, mekânı dekore ederken işlevsel özelliklere sahip olmasına dikkat edin. Raylı kiler ve döner sepet gibi dolap içi sistemleri tercih edebilirsiniz.

Küçük ev aletlerinizi her defasında toparlayıp dolaba koymak istemiyorsanız; tezgâh üzerine konan, içerisinde prizi bulunan panjur görünümlü pratik dolaplardan edinebilirsiniz. Ahşabın ağırlıklı olduğu koyu tonlarda bir mutfak istiyorsanız; mekâna canlılık katmak için açık raflar, tencere ya da kupaları asabileceğiniz metal askılar kullanabilirsiniz. Tezgâh ve tavan bölümündeki dolapların arasında açık tonlu seramikler kullanarak mekâna canlılık katabilirsiniz.

RENKLER
Natürel, toprağa benzer yeşil, kahve ve sarı tonları daha doğal görünüm kazandırır. Ne kadar doğal, o kadar iyi. En önemlisi de size kendinizi iyi hissettirir. İşte diğer renkler ve özellikleri:

LACİVERT: Büyük ve aydınlık bir mutfak için lacivert uygun seçim olabilir. Mekânınız küçükse, beyaz ya da gri gibi açık bir renkle birlikte kullanılmalıdır. Otorite ve verimliliği simgeleyen lacivert, sağlamlığı da ifade ettiği için insanlar üzerinde güven duygusu yaratır.

TURUNCU: Canlı tonları enerji veren turuncu, geniş alanlarda kullanılabilir. Beyaz, açık sarı, krem ve griyle uyum sağlayan turuncu; malzeme olarak ahşap ya da metalle birlikte kullanıldığında hoş bir kombinasyon oluşturur.

KIRMIZI: Kırmızının iştah artırdığı herkes tarafından bilinir. Mutfakta belirli oranda kırmızı kullanmak enerji verir ancak geniş yüzeylerde rahatsız edici olabilir. Siyah, gri ya da beyazla eşleştirilmelidir.

MAVİ: Yapılan araştırmalar, mavi rengin kırmızının aksine yeme hissini azalttığını gösteriyor. Bu nedenle mutfakta tek başına kullanılması önerilmez. Maviyle birlikte lacivert, beyaz ya da açık gri önerilir.

SARI: Mutfaklarda en çok tercih edilen renklerden biridir. Yumuşak tonları neşe verir ve olumlu duygular uyandırır. Çelik, krom ve camla uyum sağlayan sarı; beyaz ve siyahla kombinlenebilir.

BEYAZ: Temiz görünümünden dolayı mutfaklar için en popüler seçim olan beyaz, insanlar üzerinde hijyen ve tazelik duyguları uyandırır. Ayrıca mutfağın daha geniş algılanmasını sağlar. Beyazın en büyük dezavantajı ise soğukluk hissi yaratmasıdır.

SİYAH: Siyah, büyük mekânları daha küçük ve gizemli hissettiren bir renktir. Mutfak dolapları siyah ise zemin ve duvar için krem ya da gri gibi çok açık tonlar seçilmelidir.

Ana renklere karar verdikten sonra mekânın atmosferine hareket katmak için aydınlık bir sanat eseri ya da desenli bir cam seperatör de kullanabilirsiniz.

DAR ALANLAR İÇİN…
Küçük mutfaklarda üç temel konuya dikkat etmek gerekiyor. Depolama, aydınlatma ve küçük ölçekli cihazlar. Öncelik sırasını ise kullanım şekliniz belirler.
Oturma elemanı olarak, üst üste depolanan taburelerin seçilmesi az yer kaplamaları açısından idealdir.
Bıçak, havlu gibi gereçlerin çeşitli askı sistemleri kullanılarak tezgâh arasında depolanması; dolaplarda boş alan yaratmanın mükemmel bir yoludur.
Mutfak küçükse özellikle köşeler dikkatli bir biçimde planlanmalı ve alan israfı yapılmamalıdır.
Çelik ya da lake gibi ışığı yansıtan malzemeler mutfağı olduğundan daha geniş gösteriyor.
Açık raf sistemleri kullanım kolaylığı sağlamanın yanı sıra, ferahlık duygusunu da güçlendiriyor.
Canlı renk ve desenlerde duvar kâğıtları mutfağa hareket katarken, seçilen duvar kâğıdının silinebilir olmasına dikkat etmek gerekiyor.
Birbirinden farklı malzemeleri bir arada kullanmak mutfakta tek düzeliği kırmanın yollarından biri oluyor.
Uzatılabilen ya da gömme ek yapraklarının açılmasıyla büyüyen masalar, misafir sayısının fazla olduğu zamanlarda kurtarıcı oluyor.
Küçük mutfaklarda mutfak kapasitesini artıracak formüllerin yanında, fonksiyonel ürünlerin kullanılması da önem taşıyor. Duvara doğru katlanabilen ya da küçük bir yuvarlak masa ve bir kaç küçük sandalye veya tabure ile bile yeme köşesi yaratılırken, duvar boyunca devam eden sabit tezgâh da, önüne sandalye konularak aynı amaçla kullanılabiliyor. Küçük ama işlevsel bu açılır kapanır masayla hem tezgâh alanı hem de dekoratif görünüm elde ediliyor. Duvara monte bir televizyon, yine duvara monte bardaklık, ekmeklik de mutfaktaki işleri kolaylaştıracak ve kullanım alanı kazandıracak ürünlerden olurken, pişirme ünitesi olarak set üstü ocak kadar gerekli olan fırının da mini boyu mekânda daha az yer kaplıyor.

KULLANILACAK MALZEME

METAL: Paslanmaz çelik pahalı bir seçenektir ama ömür boyu kullanılabilecek kadar dayanıklıdır. Yansıtıcı özelliğinden dolayı mekândaki renk ve ışığın net görünmesini sağlar.

CAM: Mekâna ferah bir atmosfer kazandıran cam, özellikle küçük mutfaklarda işe yarar. Sert bir şekilde çizilmediği ya da darbe sonucu çatlamadığı sürece uzun yıllar estetik değerinden bir şey kaybetmez.

MERMER: Artistik yönü ve dayanıklılığı nedeniyle tasarımcılar tarafından sıkça tercih edilir. Mutfak tezgâhı ve zemin gibi yerlerde kullanışlıdır. Kir barınmasına izin vermeyen yapısıyla son derece hijyeniktir.

AHŞAP: Mutfağa sıcaklık kazandıran doğal bir malzeme olan ahşap, hava alma özelliği sayesinde sağlıklı bir seçimdir. Çok sayıda renk ve doku seçeneğine sahip olması da mutfak tasarımında tercih edilmesine neden olur. Sıcak ve nemli ortamlarda kabarıp, ek yerlerinden ayrılması ise ahşabın en belirgin dezavantajıdır.

MUTFAKTA AYDINLATMA NASIL OLMALI ?

Günümüzde mutfaklar aile bireylerinin yemek yapma ve yemenin yanında, değişik aktiviteler için bir araya geldiği merkez konumunda. Dolayısıyla aydınlatma seçiminde, tüm bu aktivitelerin düşünülmesi gerekiyor. Mesela yemek pişirmek için parlak, yemek yemek için daha soft, masa üzerinde çocukların ev ödevleri için ya da çalışmak için odak noktası yaratabilecek biçimde planlanması gerekiyor. Aslında öncelikli olarak yapmanız gereken mutfağınızda güneş ışığından en iyi biçimde nasıl yararlanabilirim sorusunun cevabını bulmak. Bunun için pencereyi genişletmek veya zemin ya da duvarlarda yapacağınız renk değişikliklerinden yararlanabilirsiniz. Aydınlık bir mutfak yemek seçimlerinize de ilham verecektir.

Kuvvetli ve ışığı genele yayan bir ampul, mekânı büyük ve samimi gösterip karanlıkta kalan alanların aydınlatılmasını sağlıyor. Mutfağın aydınlık gözükmesi için her zaman mutfak duvarlarında açık bej, krem, kırık beyaz ve açık renkli tonların kullanılması gerekiyor. Mutfak dolaplarının renk seçimi de duvarlar kadar önem gerektiriyor. Masaya eşlik eden şeffaf (transparan) sandalyeler dar ve küçük mutfaklarda geniş bir mekan hissi yaratırken, mutfaktaki mobilyalarda da aydınlık tonların tercih edilmesi gerekiyor. Ayrıca güneş ışığından faydalanabilmek için ışığı geçiren stor perdeler kullanmak, dolap kapaklarına ve çekmecelerin ön yüzeylerine cam veya ayna yerleştirmek de mutfağa derinlik katıyor.

Duvara veya dolapların üzerine yerleştirilen spot aydınlatmalar, mutfaklara sofistike bir görünüm kazandırır, aynı zamanda mekanı olduğundan daha geniş gösterir. Işığın derecesini ayarlayabildiğiniz aydınlatmalar ise çılgın eğlencelerden sakin bir akşam yemeğine uzanan faaliyetlerde kolaylık sağlar.

EKOLOJİK MUTFAKLAR

Mutfaklar genellikle evlerde ekolojinin rahatlıkla kendini gösterebileceği mekânlar olarak tabir edilirler. Buzdolabı, ısıtıcılar, fırın, bulaşık makinesi gibi eşyalardan dolayı enerjinin en fazla kullanıldığı bölümdür. Tabii ekolojik mutfaklar için yapılması gereken tek şey bunlardan vazgeçmek değil. Bunu kullandığınız materyallerle de sağlayabilirsiniz. Mesela tezgâh ya da zemin kaplaması gibi diğer ürünlerde geri dönüşümü olanları tercih edebilirsiniz. Mermer, doğal bir malzeme olduğundan tercih edilebilir. Aydınlatma ve armatür olarak mümkün olduğunca az enerji tüketen tasarımları kullanabilir, mobilya gövdelerinde geri dönüşümlü olanları tercih edebilirsiniz. Özellikle sıcak iklimin hâkim olduğu bölgelerde güneş enerjisi ile ısıtılmış sudan yararlanılabilir. Bambu, çok hızlı büyüyen bir bitki olduğundan, kısa süre içinde bir orman haline gelebiliyor. Bu özellikleriyle ekolojik malzeme olarak kabul edilen bambudan yapılmış mutfaktan tercih edebilirsiniz. Bulaşık makinenizi tam dolmadan çalıştırmamak, yiyeceğiniz kadar yemek pişirmek gibi detayları da göz önüne almalısınız.

ZEMİNLERİN FARKLI YÜZÜ

Zemin kaplaması ile mutfağınızı olduğundan geniş bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Eğer koyu renkte bir zemin kaplaması seçerseniz mekânınız olduğundan küçük, açık renkte seçerseniz olduğundan geniş gözükecektir. Eğer zemininizi minik karolarla döşerseniz bu da mekânınızı olduğundan dar gösterir, büyük ebattaki karolar ise mekâna ferahlık kazandırır. Açık ve geniş bir mutfağa sahipseniz ve mutfağınızı aynı zamanda yemek odası olarak da kullanıyorsanız, yemek masası bölümü için farklı, mutfak bölümü için farklı bir zemin kaplaması kullanabilirsiniz.

MUTFAKLARIN YENİ TRENDLERİ

Kumandayla ya da hafifçe dokunulduğunda kendiliğinden açılıp kapanan kapak, çekmece ve ray sistemleri mutfakların yeni trendi oldu. Ayrıca artık, kiler dolapları ile çekmece ve dolap içleri için geliştirilen aydınlatma sistemleri, yalın ve minimal tasarımlar ön plana çıkıyor. Evyelerde kuvars ve sert materyallerden oluşan akrilik tezgâhlar, tezgâha sıfır evyeler, kullanmadığınız zamanlarda bataryaların katlanarak içeri girdiği ve üzerine gelen kapakla düz tezgâh görünümüne kavuşan evyeler de tercihte önemli rol oynuyor. Ankastre cihazlarda ise tasarruflu bulaşık makineleri, yiyecekleri daha uzun süre saklayan buzdolapları, daha sağlıklı pişiren buharlı fırınlar, dokunmatik cam ve seramik ocaklar, mutfakların kurtarıcısı oluyor. Dolap kapaklarında parlak ve lake kullanılırken, bu yıl kırılmaz desenli cam kapaklara da sıkça rastlanıyor. Modern mutfak tezgâhlarında beyaz ve manolya renkleri özellikle öne çıkıyor. Son dönemde mutfak mobilyalarında ağırlıklı olarak beyaz, kuvars gri metalik, okyanus metalik ve mor renkler tercih ediliyor.

PÜF NOKTASI

Sevdiğiniz değil, gerçekten kullandığınız cihazları alın ve sık kullandıklarınızı tezgâha yakın yerleştirin.
Cam bir kâseyi taze ve rengârenk meyvelerle doldurarak mutfağınızın ortasına bir güzellik âbidesi yerleştirebilirsiniz. Hazırlayacağınız meyve sepetinde elmalar, muzlar, portakallar, kayısılar ve çilekler mutlaka bulunsun. Mevsim meyvelerinden de meyve sepetinize takviye yapın.

Cam malzemeden yapılmış şişeler ve kavanozlar hem çekmecelerinizde ve dolaplarınızda düzeni kontrol altına almanızı sağlar, hem de içlerinde saklayacağınız yiyeceklerin taze kalmasına yardımcı olur. Geniş bir vazoya limonları doldurup onu dekoratif bir obje gibi kullanarak da odanıza renk katabilirsiniz. Fındıkları, tahılları ve fasulyeleri cam kavanozlarda depolayarak onları aynı zamanda mutfak tezgâhınızın üstünde de sergileyebilirsiniz. Cam kapakların tercih edilmesi dolapların içinde ne olduğu görüldüğü için zamandan tasarruf sağlıyor. Bu noktada dikkat etmeniz gereken tek şey, onların direkt gün ışığı almasını engellemek. Böylece hem yemek yaparken bu ürünlere daha kolay ulaşabilirsiniz hem de natürel ve estetik bir görünüm yakalarsınız.

Taze çiçekler her zaman mutfağınızı keyiflendirecektir. Evin içinde bitkiler yetiştirebileceğiniz bir bahçe yaratmaya çalışın. Mutfağınızda minik saksılarda fesleğen ve kekik büyütebilirsiniz. Onları pencere kenarına yerleştirebilir ve büyüttüğünüz bitkilerinizden yemeklerinize katabilirsiniz. Taze bitkilerin kokusu mutfağınıza doğal aromaları getirecektir.

Birkaç küçük mutfak oyuncağıyla mutfakta geçirdiğiniz vakti kısaltarak sarf ettiğiniz eforu daha basite indirgeyebilirsiniz. Kendinize siyah, beyaz ya da çelik gibi bir palet belirleyin ve yeni mutfak aletlerini bu tema doğrultusunda seçin.

Düzgün organize edilmiş bir mutfakta yer alan buzdolabının ve kiler dolaplarının içi de tıpkı dışarıdan göründüğü gibi özenle yerleştirilmiş olmalı. Mutfağınızla gurur duyduğunuz kadar dolaplarınızın içinin düzeniyle de gurur duymalısınız. Dolaplarınızın içini organize etmek için bolca saklama kutusu edinin.

Mutfakta yeni ve parlak aksesuarlar kullanmak, yemek yapan kişiyi daha çok teşvik eder. Demir döküm pişirme üniteleri hem mutfağınızda çok güzel görünür hem de yemeğinizin kalitesini arttırır. Eğer ocağınızı yenilemeyi düşünmüyorsanız pişirme araçlarınızı yenileriyle değiştirebilirsiniz. Titanyum tencere ve tavalar hem şık görünüme sahipler hem de pişirme söz konusu olunca çok kaliteli sonuç veriyorlar. Kendinize yeni bir pişirme seti alın. Eğer toprak tonlarında bir mutfak yaratacaksanız, bambu mutfak araç gereçlerini tercih edebilirsiniz.

Mutfak ve oturma bölümü arasına bir set çekmek için hem yemek masası hem de mutfak tezgâhı olarak kullanılabilen üniteleri tercih edebilirsiniz. Tezgâhın önüne bar sandalyeleri koyarsanız, hem mekândan tasarruf edersiniz hem de şık bir görünüm yakalarsınız. Bu tezgâhların altındaki depolama üniteleri tencere, tava ve yemek takımı gibi mutfak gereçlerini saklamak için de çok uygun.

Alt dolapların içine katlanarak açılan raflar, döner tepsi ve çöp kovası gibi elemanlar yerleştirilebilir. Çekmece içindeki kaşık, çatal ve bıçak setleri için hazneli kaplar kullanılarak, ortada bir yığının oluşması engellenip, eşyalara kolay ulaşım sağlanabilir.  Dolapların kullanılmayan alanlarına raflar çakılarak buraya baharatlar konulabilir. Mutfakta her an el altında olması gereken aletler, kağıt havlu ve pişirme folyosu gibi gereçler de dolaplarda saklamak yerine askılar yardımıyla duvara asılarak mutfakta işleri kolaylaştırır

Design Studio olarak Ankara ve Türkiye’de mutfak ve banyo dekorasyonu alanında yüksek deneyimi,tasarım alternatifi ve seçkin ürünleri ile, mutfaklarınıza sadelik ve güzellik katıyor. Mutfaklarınızda daha fazla kullanım alanları yaratırken, şık ve zarif tasarımlarımızla göz zevkinizi şenlendiriyoruz…